برند و نتورکینگ

در حال سپری کردن روزهای پرکاری هستیم. در حال توضیح علت این موضوع از دید شخصی خود برای مدیر فهمیده­ای از یکی از هلدینگ­‌ها بودم که چرا تعداد شرکت­‌هایی که به برندسازی نگاه جدی پیدا کرده­اند در یک سال اخیر افزایش یافته است؟

پیش از این هم شرکت‌­های مختلفی برای برندینگ جدی (نه فقط هویت بصری و گایدلاین) به ما مراجعه می­‌کردند، اما به این علت که نمی‌دانستند قرار است چه اتفاقی بیافتد، در طی مراحل سرگردان بودند. اما بالاخره بعضی از این سازمان­‌ها توانستند با پشتکار از موانع رشد برند عبور کنند. بنابراین نتایج موففیت‌­آمیز آن­‌ها، باعث توجه برخی دیگر از شرکت­‌ها هم شد.

برندسازی یک فرآیند چند مرحله‌­ای است پس از طراحی­‌ها (هویت ذهنی، استراتژی­‌ها و هویت بصری) باید حتما وارد مرحله اجرا شویم. تا هویت برند شما میان افراد شبکه­‌های مختلف در داخل و خارج سازمان شیوع نیابد، اتفاقی نیفتاده است.
به نظر من، اتفاقی که افتاده همین است که برخی از مدیران باهوش‌­تر، قدرت شبکه خارج از سازمان را متوجه شده‌­اند. فهمیده­‌اند که شبکه یعنی ثروت، و فهمیده­‌اند که شبکه مانند هر پدیده دیگری مصارفی دارد. شبکه می­‌خواهد نقاط اتصال خود را به شبکه­‌های کناری­اش پیدا کند و در اینجا هویت است که نقش اتصالگر را ایفا می‌­کند.

شبکه روابط درون و بیرون سازمانی

 

قدرت شبکه داخلی هنوز بر بسیاری از مدیران آشکار نشده است. هویت باید هم در داخل سازمان شیوع یابد و هم در شبکه­‌های بیرونی، در غیر این صورت، در اولین تماس­ها، شبکه بیرونی شما را کنار خواهد زد. هیچ‌کدام از ما به شبکه­‌های ناهمگن از لحاظ هویتی متصل نمی­‌شویم و یا اگر هم بشویم، پس از مدتی بدنه شبکه این عضو ناهمسان را پس می­‌زند.

به روابط آدم‌­ها و سازمان­‌ها، به پوستر سمینارها، به رویدادها نگاه کنید، می­‌بینید که هویت­‌های مشابه یکدیگر را جذب می­‌کنند و آنان‌که هویت مشخصی ندارند سرگردان میان شبکه­‌ها در سفرند. متاسفانه هنوز سازمان­‌ها (به تعبیر خودشان برندها)ی قدیمی سرگردان زیاد داریم که یک روز هویت خود را به فلان بازیگر و فردای آن روز هویت را به نتایج پژوهش آنلاین و بعد هم به نقش و نگار سنتی و فرهنگ قومی گره می­‌زنند.

خوشحالیم که تعداد حرکت کرده‌­ها در حال افزایش است. فقط دقت کنید که وقتی می­‌گوییم مشغله ما زیاد شده است، به این معنی است که احتمالا حدود پنج درصد از بازار، در خصوص شبکه و هویت برند به آگاهی دست پیدا کرده‌­اند و نه بیشتر. به امید روزی که تعداد برندهای قابل ارائه ما به بازارهای منطقه بیشتر شود.

برگرفته از صفحه اینستاگرام دکتر #فرزاد مقدم

ممکن است به مطالب زیر علاقمند باشید:
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × دو =