ارتباطات برند با اینفلوئنسرها

نویسنده: راوین خسروی

شرکت هایی که اینترنت را به عنوان یک ابزار ارتباط راهبردی شناخته اند و توانایی اعضای تاثیرگذار را که به طور منظم تجربه های تجاری خود را به اشتراک می گذارند درک کرده اند، در انتقال پیام به مخاطب موفق تر بوده اند؛ چرا که پیام های رسانه ای عمومی، ممکن است به طور مستقیم بر عموم تاثیر نگذارند اما وبلاگ نویسان می توانند به عنوان نفوذگرهای دیجیتال تاثیرگذارنده ی پیام ها در جایی باشند که پیام ها به سرعت و به آسانی با تاثیر بالقوه ویروسی منتشر می شوند. در نتیجه تماس برندها با وبلاگ نویسان آنلاین نفوذگرا، به منظور دستیابی به هویت و حضور قابل اعتماد در میان جوامع آنلاین و رسانه های اجتماعی امری ضروری است.

۱. تعاریفی از وبلاگ نویسان

“افرادی که به طور آزادانه از طریق اینترنت به نظرات و احساسات شخصی خود می پردازند”. این یک تعریف کلی از وبلاگ نویسان است. تعاریف متفاوتی از وبلاگ نویسان وجود دارد که موارد مهم تر عبارتند از: تولیدکنندگان محتوا، ستون نویسان، تاثیرگذاران، کارشناسان مشهور، پدیده های اینترنتی.
وبلاگ نویسان حرفه ای کسانی هستند که عمدتاً موضوعات خاصی را پوشش می دهند و توصیه ها، اطلاعات مفید، راهنمایی ها و نظرات روشنی را براساس تجربه حرفه ای و مشاهدات ارائه می دهند. اما چه معیاری برای انتخاب وبلاگ نویسان وجود دارد.

۲. انتخاب وبلاگ

مطابقت بین نام و محتوای وبلاگ: ارتباط این وبلاگ با برند نقش حمایتی در افزایش صمیمیت ارتباطات برند دارد. از آن جایی که برندها از مناسب ترین راه مخاطبان را مورد هدف قرار می دهند،‌ مطابقت مخاطب هدف و دنبال کنندگان وبلاگ ضروری است.
لحن: سبک نوشتار وبلاگ نویس باید با هویت برند سازگار باشد .
دنبال کنندگان: برای رسیدن به حداکثر مخاطبان هدف، تعداد دنبال کنندگان وبلاگ نویسان اهمیت دارد.
محتوا: محتوا بستگی به منافع وبلاگ نویسان و موضوعاتی است که برای دنبال کنندگان محبوب است. وبلاگ نویسان با توجه به کیفیت و تنوع نوشتار، توجه بیشتری را به خود جلب می کنند.
قابلیت اطمینان: از دیدگاه متخصصان، اعتماد به نفس وبلاگ نویس ناشی از اعتماد آن ها است. توصیه های یک وبلاگ نویس قابل اعتماد، اعتماد به خرید را می آورد.
قدرت نفوذ و محبوبیت: انتخاب بین یک شخص مشهور یا یک متخصص حرفه ای بستگی به استراتژی برند و اهداف ارتباطی دارد که با توجه به هویت برند، مخاطب هدف و پیام متفاوت است.

۳. یکپارچگی دیجیتال

ادغام وبلاگ ها با میکروبلاگ ها (مثل: اینستاگرام، فیس بوک، توییتر، …) به طور همزمان شامل اشکالات و فرصت ها می شود. میکروبلاگ ها به عنوان یک رسانه جذاب، نه تنها برای انتشار اطلاعات بلکه برای به اشتراک گذاشتن اطلاعیه های کوتاه نیز مورد استفاده قرار می گیرد. دنبال کنندگان می توانند نظرات خود را درباره یک فیلم در کامنت ها به اشتراک بگذارند، با حال جزییات را می توان در وبلاگ های رایج دنبال کرد. خلاصه شدن اطلاعات می تواند کیفیت محتوا را محدود کند اما یکپارچگی دیجیتال یاعث افزایش ارتباط بین وبلاگ نویسان با دنبال کنندگان، فراوانی پیام ها، افزایش تعداد دنیال کنندگان، اندازه گیری اثر بخشی می شود.

۴. قدرت وبلاگ نویسان

توانایی وبلاگ نویسان برای نفوذ به نگرش مخاطبان هدف، هر چیزی حتی رفتارهای خرید آن ها را در برابر برند ها قدرتمند می سازد. قدرت وبلاگ نویسان یه عوامل مختلف بستگی دارد اما اعتماد به عنوان منبع اصلی قدرت محسوب می شود. وبلاگ نویسان یکی از تاثیر گذار ترین گروه های مرجع برای مشتریان هستند، همانطور که در میان دنبال کنندگان خود به عنوان گجت ها شناخته می شوند، برندهایی که توصیه می کنند، احتمال بیشتری برای شناسایی نام برند و حتی وفاداری به برند دارند.
به روز رسانی منظم وبلاگ ها می تواند تاثیر مثبتی بر رنکینگ تگ ها در موتورهای جستجو داشته باشد علاوه بر این وبلاگ ها می توانند به طور افزاینده ای محبوب شوند و به این ترتیب باعث افزایش گسترش دهان به دهان شوند.

۵. پیاده سازی ارتباطات بلاگرها

انواع پیاده سازی ارتباطات وبلاگ نویس با توجه به اهداف ارتباطات برند، مخاطبین هدف و محتوای پیام، ممکن است شیوه های مختلف داشته باشد. به طور خاص، ارتباطات وبلاگ نویس می تواند موثر باشد، زمانی که یک محصول جدید به منظور تغییر عادات مصرف کنندگان معرفی می شود و یا زمانی که برندهایی، برای نشان دادن یک محصول مورد بحث قرار می گیرند.
با این حال که قدرت وبلاگ نویسان در حال حاضر به طور گسترده ای پذیرفته شده است، اما مهم است که حوادث جذاب باشند البته این فقط برای سازماندهی یک ایونت کافی نیست، بلکه مهم این است که این ایونت خلاق تر و جذاب تر باشد. در صورت نبود بودجه کافی برای سازماندهی ایونت ها، برندها برخی از نمونه های رایگان را برای توزیع در میان دنبال کنندگان فراهم می کنند. همیشه نیاز نیست که یک ایونت تنها برای تجربه ای نوشته شده از وبلاگ نویسان ایجاد و سازماندهی شود بلکه ارتباط برقرار شده با بلاگرها و ثبت پیامی از هر فرد در وبلاگ شخصی خود و تبلیغی از آن برند نیز به صورت مجزا تاثیر گذار است.
این نکته را باید در نظر داشت که ارتباط برند همیشه از سوی برندها به بلاگرها نمی یابد بلکه از طرف بلاگر نیز می تواند ارتباطی نیز به وجود بیاید که نیاز به ساخت روابط و به دست آوردن وفاداری از سوی وبلاگ نویسان است.
بلاگری که برای یک برند فعالیت می کند، می تواند به عنوان یک خریدار عمل کند یعنی اگر بلاگر آن برند را دوست داشته باشد، حتی می تواند در مورد چگونگی نمایش محصولات در قفسه ها توضیح دهد و ما را از نظراتش مطلع سازد.

۶. ایجاد رابطه بلندمدت

وبلاگ نویسان در برقراری ارتباط طولانی مدت با برندها، مانند برند خود از آن ها مراقبت می کنند. به عنوان مثال بلاگرها می توانند همراه با تعدادی از دنبال کنندگان خود به ایونت هایی بروند که توسط نمایندگان برند برگزار می شود.
برندها به دنبال رابطه بلند مدت با بلاگرها، برای افزایش ارزش ویژه و جذابیت در محتوای تولید شده می توانند با فعالیت های ویژه یا دوره های آموزشی برای آن ها در این امر تلاش کنند. وبلاگ نویسان در ایونت های مختلف شرکت می کنند و به عنوان یک شرکت کننده، نیاز به برقراری ارتباط با دیگر وبلاگ نویسان وجود دارد که با این ارتباط سازگار دیگر آن ها را به ایونت ها دعوت می کنند.
شرکت ها نمی توانند بلاگر ها را مجبور کنند درباره ی آن ها بنویسند و اگر یک وبلاگ نویس به ایونت یا برند ما اشاره کرد از او تشکر می کنیم، اما اگر اشاره ای نکرد مشکل ما نیست، همه دعوت هستند چه بنویسند چه ننویسند.

ممکن است به مطالب زیر علاقمند باشید:
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × سه =