نفرین دانش چیست؟

نفرین دانش چیست؟
پیش فرض گرفتن این که آنچه برای من واضح است و بدیهی، برای دیگران نیز همین وضوح را دارد.
به اسلاید دوم نگاه کنیم.
سازمان و مشتریان به لحاظ سطح دانش فاصله دارند. مثلا فرض می کنیم همه می دانند داخل تن ماهی، روغن ماهی نیست و در نتیجه باید روغن دیگری برای نگهداری آن استفاده شود.
ولی مشتریان چیزی دررابطه با این نفرین دانش نمی دانند و فکر می کنند روغن داخل تن، روغن ماهی است مگر اینکه عکس آن گفته شود.
از این نمونه ها زیاد است. از سطح کسب و کار و برند خارج شویم.
فاصله دانشی بین پدر و فرزند، مشاور و مدیر و ده ها مورد دیگر.
فکر می کنیم بدیهیات رشته ما برای همه بدیهی است. پس شروع به شرح مدل برمان می کنیم بدون اینکه چیزی از حرفه هایمان فهمیده شود.
به همین خاطر اصرار دارم که بدیهیات را شرح دهم و به همین خاطر، به عنوان مخاطب، بدیهیات را باید فهم کنم تا متوجه منظور متخصص هر رشته ای شوم.

همچنین برای تکمیل مهارت و برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ایجاد تعادل می توان به معرفی کتاب ذهن حواس جمع پرداخته و مطالعه آن را توصیه کرد.

نفرین دانش

همه با این نفرین سر در گریبانند
همه.
نفرین دانش دامن ما را می گیرد:

اولین نشانه نفرین دانش

نمی دانیم مخاطب چقدر درباره بدیهیات می داند، بنابراین دائما ساده و ساده تر می گوییم تا به جفنگ گفتن می افتیم.

دومین نشانه نفرین دانش

به عنوان مخاطب چون بدیهیات را نمی دانم، چیز دیگری می فهمم و بعد می روم همان اشتباه ها را تدریس می کنم و با زئوس برند می سازم.
دیروز با یکی از دوستان عزیز همین صحبت را می کردیم. برای فرار از نفرین دانش آنقدر به سمت داستانگویی و ساده سازی می رویم که مطلب شهید می شود یا بی خیال نسل بعدی می شویم و مخاطبان خاص خود را درمی یابیم.
سر و کله زدن با کسی که نمی داند و نمی داند که نمی داند و حتی فکر می کند خیلی می داند سخت است. مدیرانی که با سفارش و رانت مدیر شده اند اکثرا اینگونه اند.
نابودگران کمپین های تبلیغاتی، استراتژی پیام تبلیغاتی را از رسانه فروش می گیرند (چون او هم شرکت تبلیغاتی ثبت شده)، استراتژی محتوا را از استاد درس استراتژی (چون اول تخصصش استراتژی دارد(.
#نفرین_دانش همه را با خود خواهد برد.
هم متخصص را، هم مخاطب را، هم آینده را
باید فاصله ها را کم کرد.  باید بپذیریم که به حرف متخصصان گوش کنیم. باید آموزش دادن و آموزش دیدن را فراموش نکنیم که نفرین دانش نابودمان نکند. این نفرین فقط گریبان دانایان را نخواهد گرفت.
این نفرین دامن همه را خواهد گرفت.
همه

برگرفته از صفحه اینستاگرام دکتر #فرزاد مقدم

ممکن است به مطالب زیر علاقمند باشید:
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + 14 =