مراحل برندسازی در ۶ گام

مراحل برندسازی

مراحل برندسازی چیست؟

 

توضیح:  برندسازی یک مسابقه سرعت نیست، بلکه یک ماراتن طولانی است.

این روزها سوالات زیادی در خصوص مراحل برندسازی مطرح می شود. در این مطلب، سعی خواهد شد تا مراحل مختلف برندسازی، به طور کاملا ساده و واضح توضیح داده شود.

مرحله ۱ ) پژوهش:


اولین مرحله از مراحل برندسازی پروژهش است؛ قبل از شروع یک پروژه برندینگ، باید درباره محیط پیرامون موضوع پروژه، اطلاعات کاملی جمع آوری شود.

محیط یعنی انواع مخاطبان که شامل خریدار، مصرف کننده، تاثیرگذاران، تصمیم گیرندگان، رقبا، محیط اطراف سازمان و کارکنان و شرایط بازار می شود.

در این مرحله به هیچ وجه نباید عجله کرد، زیرا اطلاعات ذی قیمت جمع آوری شده می تواند راهگشای مراحل بعدی برندینگ شود.

مرحله ۲) طراحی هویت:

این مرحله از مراحل برندسازی، در ظاهر ساده ولی بسیار پیچیده است. به عنوان مثال، اگر آرکتایپ یک برند را دانا و عاصی بدانیم، باید تمامی ویژگی های رفتار، گفتار و کردار و لایه های درونی در مواجهه با محرک های محیط را در حین توسعه برند، بررسی و مکتوب نماییم.

مرحله ۳) استراتژی برند:

متاسفانه، یک اشتباه فاحش و رایج در بازار کنونی برندینگ ایران، درج صفحاتی از کتاب های مختلف برندینگ، بازاریابی و ماتریس آنسف به عنوان استراتژی برند و لحاظ نمودن جدول نقاط قوت، ضعف، فرصت و تهدید (SWOT) به عنوان مدل برندینگ است.

این موضوع، یکی از آفت های بزرگ دهه اخیر است که گریبانگیر شرکت های تبلیغاتی ایرانی شده است و نبود دانش کافی درباره مدل های متنوع برندسازی، باعث شده تا از ابزارهای تحلیل بازار به عنوان ابزارهای برندینگ استفاده شود.

در این مرحله بر اساس یک مدل موثق، مانند برمان، هویت برند طراحی و استراتژی برند از دل عناصری چون چشم انداز، خاستگاه و مزیتهای رقابتی استخراج می گردد.

 

مرحله ۴) طراحی گایدلاین ها:

در مرحله چهارم از مراحل برندسازی، انواع گایدلاین ها طراحی می شود. از جمله گایدلاین هویت بصری، کلامی، ارتباطات که بر اساس نوع رسانه های مورد استفاده، دارای چند لایه گوناگون است.

برای مثال، ارتباطات دیجیتال، بسیاری از باید و نبایدها، از لحن و کلمات کلیدی گرفته تا استراتژی محتوا را مشخص می کند. پس از آن، گایدلاین فرآیندهای درونی طراحی می شود که ارزش های برند (Values) بر اساس ان ساخته می شود.

مرحله ۵) تدوین برنامه بازاریابی برند: (شروع مرحله اصلی)

این مرحله، معمولا تحت عنوان کمپین های ارتباطات برند شناخته می شود که با هدف مدیریت ارتباطات، مدیریت تجربه مشتری و مدیریت ضمیر بازار اجرا میشوند.

مرحله ۶) وفاداری برند:

 

در این مرحله، بر طبق مدل  های معینی که بر تجربه مشتری تکیه دارند سعی داریم تا دو ذهنیت برای مخاطب بسازیم. ذهنیت زیان در صورت ترک برند و ذهنیت مرتبط با وابستگی احساسی به برند

برنامه های وفاداری، بخش اصلی برنامه مدیریت برند هستند و نقطه عطف فرآیندهای برندسازی

در ادامه مراحل دیگری نیز وجود دارد که معمولا به خاطر نبود دپارتمان های مدیریت برندی که کارآزموده باشند، توان اجرای آنها در درون سازمان ها وجود ندارد، مانند بحث سناریونویسی برای آینده برند.

نکته مهم اینکه، مراحل برندسازی که ذکر شد، گام های یک برنامه نسبتا کامل است که به علت هزینه بالای طراحی، به اکثر سازمان های کوچک و متوسط پیشنهاد نمی شود. بسته به پیچیدگی کسب و کار و توان مالی مخاطب، یک پروژه دارای لایه های مختلفی است که به زمانهای بعد واگذار می شود.

در کشورهای دیگر هم معمولا، این کار در یک پروسه سه تا پنج سال انجام می شود.

در کشور ما، مایه تاسف اینجاست که اکثر سازمانها، بعد از دریافت گایدلاین، به دنبال مراحل بعدی نبوده و با دریافت لوگو و شعار به مقصد خود رسیده و در خیال خود برند می شوند.

نکته قابل توجه: اگر نیروهایی برای پیاده سازی برنامه های برندینگ درون سازمان نداریم یا نیروها به طور دایم در حال تغییرند، بهتر است از تدوین برنامه پیچیده صرفنظر و تا آنجایی که ممکن است، همه چیز ساده طراحی شود.

امیدواریم، این مطلب مختصر بتواند به فرهنگ سازی این حرفه جدید، کمکی حتی کوچک کرده باشد.

توجه داشته باشید، داشتن برنامه برندسازی، حتی انجام مراحل اولیه بالا، سبب ثبات، تداوم و اعتبار حرفه ای شما در مقایسه با سایر رقبا در ایران خواهد شد.

اگر به این حوزه علاقمند هستید، مقالات ۴ گام اصلی در فرآیند برندسازی و برند شخصی  را از دست ندهید

پژوهش، طراحی هویت، استراتژی برند، طراحی گایدلاین ها، تدوین برنامه بازاریابی برند و وفاداری برند
داشتن برنامه برندسازی، حتی انجام مراحل اولیه بالا، سبب ثبات، تداوم و اعتبار حرفه ای شما در مقایسه با سایر رقبا در ایران خواهد شد.
ممکن است به مطالب زیر علاقمند باشید:
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 3 =